Banánová krabice vstupuje do výstavního prostoru.

Banánová krabice vstupuje do výstavního prostoru.

Na vědomí se dává, že poprvé v existenci našeho studia dostáváme příležitost vystavit naše obrazy v kamenné galerii a to hned na mezinárodní scéně.

modre banany napřič

Výstava se jmenuje And Now For Something Different a je to skupinová výstava rezidentních umělců z oblasti údolí řeky Bow v Kanadě.

modre banany napřič

Výstava běží od 14. prosince 2017 až do konce ledna 2018 v The Three Sisters Gallery v budově Elevation Place ve městě Canmore v provincii Alberta v Kanadě.

Kanada je jedna super velká komunita, která funguje jako úzce semklá rodina. Konkrétním příkladem této jednoty kanadské pospolitosti a komunitního života uvnitř ní, je činnost galerie The Three Sisters v Canmore. Tato galerie, založená a spravovaná městem, slouží pro podporu všech rezidentních umělců prezentací jejich uměleckých prací. Nezáleží na tom, zda děláte špičkové umění a svou tvorbou se živíte, nebo zda jste amatérský umělec věnující se tvůrčí činnosti jako občasnému hobby. Možnost prezentovat zde svou vlastní tvorbu dostávaji a využívají všichni.

Příroda v Kanadě ma jiný rozměr než příroda v Čechách

Podobně je tomu i v případě právě probíhající výstavy And Now For Something Different. Městečko Canmore vyzvalo prostřednictvím svých mediálních kanálů rezidentní umělce z oblasti údolí řeky Bow, aby vystoupili z komfortních zón svých zaběhnutých stylů a pokusili se vytvořit umělecké práce, které by v jejich tvorbě za normálních okolností pravděpodobně nevznikly. Spolu s našimi obrazy byly vybrány práce od celkem sedmi místních kanadských umělců, jejichž díla jsou v hojném počtu zastoupena ve zdejších soukromých galeriích, mají bohatou výstavní praxi a je mezi nimi dokonce malířka a architektka původem z Československa, paní Dana Roman. Banánová krabice na této výstavě prezentuje celkem pět obrazů a to je nejvíce ze všech zúčastněných!

DSC00220Údolí Bow River

Příroda v Kanadě má jiný rozměr než příroda v Čechách a tak se podoba údolí řeky Bow od představy nějakého typického údolí na území Čech, poněkud liší. Údolí Řeky Bow je 100 km dlouhou a 10 km širokou zalesněnou rovinou, ze které se zvedají třítisícové skalisté svahy. Celá tato oblast je protkaná neuvěřitelným množstvím lesních stezek, je to outdoorový ráj nekonečných tréninkových možností s vysokou koncentrací vrcholových sportovců, zejména běžeckých lyžařů. Sportovní městečko Canmore, které ma nejvyšší počet obyvatel v této oblasti bylo dějištěm nordických událostí Zimních Olympijských her v roce 1988 v Calgary. Pro tento účel zde bylo vybudováno Canmore Nordic Centre, což je sportovní park s více jak 60ti kilometry upravovaných bežkařských tratí, biatlonovým stadionem a veškerým sportovním zázemím. Tato lokalita Vás neustále vyzývá sportovat. Je zde cítit ten olympijský duch, svoboda a euforie z vítězství. Touze po překonání nedosažitelných sportovních met odpovídá i samotný název městečka. Canmore totiž v překladu do češtiny znamená „moci vice“.

DSC00226

Canmore Nordic Centre, dějiště ZOH 1988 v Calgary

Život v hluboké divočině údolí řeky Bow ale není jen o sportu. Pozoruhodná je zde vysoká koncentrace místních umělců tvořících lokální umění reflektující specifika kanadské kultury a zaangažovanost místních galerií v jeho propagaci. A take bohatý program kulturních událostí, jehož hlavními strůjci jsou umělecká centra Artsplace v Canmore a světoznámé centrum pro umění a kreativitu v sousedním městě Banff, které hostí ty nejlepší umělce, kurátory a teoretiky z celého světa. Kanada je světová jednička v předávání informací směrem k veřejnosti a tak je skvělé, že vzniklé umění dochází svému efektu a široká veřejnost se o probíhajícím kulturním dění zajisté dozví. Kdybychom také uměli dotahovat věci do konce a takto efektivně oslovovat veřejnost i v Čechách, také by tím přišel na světlo vysoký počet tamních lidí tvořícíh zajímavé věci.

DSC00223

Olympijské městečko Canmore

Kombinaci sportovního a kulturního vyžití ve veřejném životě městečka Canmore v sobě spojuje také nově vybudované rekreační centrum Elevation place. Je to multifunkční ráj volnočasových aktivit, jehož hlavní náplní je prvotřídní horolezecká stěna, ale také si zde můžete zajít do bazénu, na spinning či do veřejné knihovny. Prostor vstupního foyer slouží k pořádání menších veletrhů a k dispozici je také konferenční místnost a několik tělocvičen. Všechny tyto části jsou spolu navzájem propojeny a tak zde na jednom místě můžete sportovat, studovat, pracovat i relaxovat. Je to takové vnitřní, společné, dynamické hřiště, kam celé město chodí trávit svůj volný čas. Je skvělé, že si zde můžete sednout, aniž byste si museli cokoliv objednávat, nebo platit vstupné. Tím se Elevation place stává azylem obchodních schůzek a psaní domácích úkolů. Tato budova navíc sklidila řadu architektonickych ocenění, faktické údaje týkající se její výstavby jsou v anglickém jazyce k nalezení zde.

DSC00212

Rekreační centrum Elevation Place

Nevystavujeme tedy v žádné polorozpadlé a utemované fabrice. Naopak! Budova Elevation place je skutečně přátelským a otevřeným místem, kde to opravdu žije. A není to pouhé klišé, v Kanadě mají tato slova hlubší význam! A galerie The Three Sisters je v podstatě jedna dlouhá členitá stěna zakončená dětským koutkem a vyhlídkou na kanadské hory Rockies. Odvrácená stěna je celá prosklená a můžete si podél ní sednout ke stolkům s výhledem na bazén situovaný pod Vámi. Umístěním galerie do multifunkčního rekreačního centra přichází umění do naprosto obyčejných situací, přímo mezi lidi. Není to žádný koncept, ale naprosto přirozená situace. Vystavené umění tak má každý den na očích několik stovek lidí a sám jsem byl mnohokrát svědkem, že právě ta stěna s našimi obrazy procházející návštěvníky opravdu zastavila. Jsem 100% přesvědčen, že Elevation place by pomohlo zformovat společný život lidí v každém městě na světě.

DSC00214

Elevation Place sklidilo řadu architektonických ocenění

Ohromně si vážíme jakým způsobem nás Kanada ve všech ohledech přijímá a jsme strašně rádi, že náš první krok do galerijniho prostředí můžeme uskutečnit právě na území této naší milované země a ještě ke všemu na tak super místě, jako je The Three Sisters Gallery v architektonicky respektované budově Elevation Place v olympijském městečku Canmore. Na druhou stranu nás ale mrzí, že v naší rodné zemi podobné startovací příležitosti v oblasti umění zatím nenacházíme.

V tento krásný vánoční čas dáváme Vám všem, přátelům Banánové krabice, možnost navštívit tuto výstavu jako vánoční dárek.

Fotografie vystavených obrazů, včetně vysvětlení našeho nápadu jakým způsobem jsme reagovali na zadané téma zveřejníme zámerně až po konci celé události. Proběhnuvší výstava tak bude ve virtualní podobě pokračovat zde na webu.

DSC00233

Do more, Play more, Live more. You can more!

MEZI SOCIALNI SITĚ BANANY BEZ POZADI

Jonáš Holub

přejít na hlavní stránku

dole

dole

doledoledole

 

TOXIC FRUIT

MEZI SOCIALNI SITĚ BANANY BEZ POZADI

DSC00352

Obraz s názvem TOXIC FRUIT

Hravé křivky, zářivé barvy a sladká chuť. Každý miluje ovoce, není to žádná mizerná zelenina. Ovoce tvoří mír mezi lidma a nezná žádné nepřátele. Je skromné a bohaté zároveň. Svým vzhledem předstírá jednoduchost, ve skutečnosti je ale ohromně rozmanité, není možné nalézt dva kusy totožné. Každý kus je absolutně dokonalý a unikátní, protože my jsme ho nevynalezli, ono tu bylo před námi. Myslím, že všichni z nás máme uloženy své vlastní kusy ovoce hluboko uvnitř našich duší…

DSC00326

Toto byl průvodní text k obrazu TOXIC FRUIT, který jsme vytvořili speciálně pro událost výstavy And Now For Something Different, kolektivní výstavy rezidentních umělců, probíhající na přelomu roku v kanadském Canmore. Zadání výstavy vyzývalo tvůrce, aby se odhodlali vytvořit umělecké práce, do jejichž tvorby by se sami od sebe normálně nepustili. Smyslem výstavy tedy byla ukázka umění, které by jinak nepřišlo na světlo světa.

DSC00292

Naším zájmem bylo prezentovat se na výstavě jako vizuální studio Banánová krabice, nikoli jako umělec – jednotlivec a proto jsme se nechtěli odklánět od oblasti ovoce, ale jen nalézt nějaký jiný způsob jeho znázornění, který pro naši tvorbu doposud nebyl ovyklý. Nejprve jsme si pohrávali s představou výstavy prezentujici živé kusy ovoce, (kterou si necháme na příště), nakonec jsme ale průsečík našich potřeb nalezli v motivu zátiší.

DSC00293

Obraz TOXIC FRUIT je tedy stylizovanou malbou, na jejímž začátku stál motiv klasického zátiší konkrétně s banánem, jablkem, melounem, nožem a listy od ananasu. Výběrem barevnosti jsme chtěli navodit vizuální dojem chemické otravy a znejistit tím divákovu zažitou zkušenost že ovoce je jedlé. Často v nás totiž ovoce svým vzhledem vyvolává představu, že by jedovaté klidně mohlo být. Odtud pramení i volba názvu obrazu, kdy TOXIC FRUIT v překladu do čestiny znamená „Jedovaté ovoce“. Je to první pokus o malbu zátiší v našem životě. Spolu s tímto obrazem jsme na výstavě prezentovali ještě čtyři menší práce, vyrobené z krabic na přepravu ovoce které jsou pro naši tvorbu charakteristické.

DSC00277

Prací na vývoji našeho nápadu namalovat zátiší se nám potvrdila námi již dříve objevená zákonitost procesu tvorby, že intenzivní práce na jakémkoliv zadání směřuje nevyhnutelně k jednomu a samému výsledku. Konečná podoba obrazu TOXIC FRUIT se tedy nijak zásadně neliší od naší osobní volné tvorby z posledních let, ovšem v kontextu dalších 4 klasických koláží z dílny Bananové krabice svou úlohu z pohledu zadání výstavy originalně naplnila.

DSC00316

Souvislost mezi významem samotného názvu výstavy And Now For Something Differet a obrazem TOXIC FRUIT se naneštěstí podařilo pojistit i nespávným zavěšením tohoto obrazu na zdi galerie. Stalo se totiž, že obraz TOXIC FRUIT byl nainstalován o 90 stupňů doprava. Vznikla tím zajímavá situace, kdy výstava konfrontuje svého autora s něčím nečekaným, jeho vlastní obraz mu zprostředkovává doslova jiný úhel pohledu. S nadsázkou tedy můžeme říci, že v našem připadě se výstavě povedlo realizovat svou funkci. Bohužel, na naši zpětnou žadost o operativní úpravu polohy obrazu nám neprišla odpověď. V případě nějaké budoucí výstavy nad tímto rizikem vyzrajeme tvarově a barevně symetrickou kompozicí na čtvercových formátech. Takovéto obrazy si pak kurátoři budou moci věšet jak sami chtějí.

MEZI SOCIALNI SITĚ BANANY BEZ POZADI

Ještě jednou bychom chtěli poděkovat za zprostředkování vstupu Banánové krabice do výstavního prostoru a na nějaké budoucí výstavě naviděnou.

DSC00330

.

DSC00314

Pohled do galerie The Three Sisters

MEZI SOCIALNI SITĚ BANANY BEZ POZADI

Jonáš Holub

přejít na hlavní stránku